GESTALT PŘÍSTUP V KOUČOVÁNÍ - 11.10.2017 OSTRAVA

GESTALT PŘÍSTUP V KOUČOVÁNÍ - 11.10.2017 OSTRAVAOstravský workshop Gestalt přístup v koučování

GESTALT PŘÍSTUP V KOUČOVÁNÍ - 11.10.2017 OSTRAVA

Lektor: RNDr. Ladislav Dvořák, CSc. odborný člen ČAKO

 

Následující ráno po workshopu Ladislava Dvořáka v Ostravě, kdy píši tento text, je zalité sluncem a prostoupené svěžím vzduchem plného života a prozářených barev podzimního listí. Atmosféra ne tak typická pro industriální Ostravu mne vrací dosud živou vzpomínkou na včerejší inspirující a hřejivý podvečer, jehož nálada byla dnešku tak podobná.

 

Jak příhodné – hned v úvodu včerejšího setkání Ladislav mluví o přítomnosti polarit a jejich kombinací v našich životech a ejhle, hned tu jednu krásnou po ránu máme, abychom si ji mohli potvrdit, uvědomit, zažít.

 

Ten prožitek mne v mysli vrací ke včerejšku a nedá mi než pokračovat v přítomném čase. Jsem myslí zpět na milém setkání s lidmi, se kterými sdílím radost z očekávání. Přítomná energie napovídá, že jsme rádi, že se zase vidíme a opatrně vznikající porozumění a důvěra se teple šíří po červeném koberci krásného salonku kulturního domu Akord, jehož vzor mi evokuje skrytý svět seriálu Městečko Twin Peaks. Ta metafora přináší polaritu mírného mrazení z toho, jaké zázraky se dnes budou dít a Ladislav toto tušení v následujících třech hodinách mnohokrát naplňuje.

 

Úsporný úvod přechází briskně do prvního experimentu bohatého na prožitky. A to „jen“ chodíme. Jako jedna z prvních věcí mne zaujme, jaký důraz Ladislav přikládá energii přítomného okamžiku. Uvědomuji si, jak často mi dává ta nehmotná entita o sobě vědět, jak v každodenním prožívání, tak při koučinku s klientem, a získávám první nový skvost uvědomění do své pokladnice. Práce s potenciálem energie je tak přirozená, přijde mi, že jen objevuji svou dávnou dovednost a lehce a hravě ji s péčí pokládám k již uloženým klenotům.

 

Snad jako další potvrzení teze protikladu Ladislav přechází k nůšce teorie a dokazuje nám, že též struktury lze zpřístupnit hravě a přitažlivě. Představená struktura Gestalt koučinku „kontaktní cyklus“ mi nejvíce připomíná notoricky známou Gaussovu křivku, popsané fáze uvědomění, mobilizace, akce, kontaktu, asimilace a stažení však okamžitě spouští vodopád myšlenkových propojení a nesmazatelně se zapisují do mých již přijatých vnitřních pilířů.

 

Nadchází chvilka zvolnit, vše trochu integrovat a posílit znovu uvědomění typické tendence naší doby - vše uspěchat a přitom přeskočit užitečné, či často ty hlavní kroky přirozeného procesu naplnění potřeb a poznání.

 

V druhém experimentu opět „jen“ chodíme – tentokrát po jednom uprostřed kruhu. Kdo se odváží? Chci to, ale bojím se… Chyba lávky, už je po všem, je čas na reflexi. Cože – opět tolik podnětů jen ze vzniklé energie? Posilujeme uvědomění toho, že energie vzniká hlavně v interakci s ostatními.

 

Věřte nebo ne, stihne se i ukázka koučování. Mnohým začínajícím koučům padá čelist. Cože, tolik sugestivních otázek? Styl nadmíru osobitý a úsporný přináší gejzír uvědomění v rekordním čase, klientka odchází s dojatýma očima a v nadcházející diskusi hájí Ladislavovu ohleduplnost a porozumění jejím potřebám.

 

Přes přirozený respekt, který Ladislavův styl vzbuzuje, si uvědomuji, že se nebojím cítit se jeho kolegyní. I o tom Ladislav na našem setkání stihne hovořit.

 

Abychom nezapomněli na polarity, čas svým neúprosným úprkem vpadá do nastalé hravé atmosféry a my chtě nechtě směřujeme k poslednímu cvičení. „Vidím – cítím – myslím“ nás nechalo posílit uvědomění své individuality a jedinečnosti pohledu na svět. A co víc, pomohlo nám objevit, jak můžeme dále posouvat schopnosti svých klientů a sebe samých jen zvolněním a návratem k přirozenému běhu věcí. Opakování matka moudrosti, přes improvizaci a hravost Ladislav pečlivě a z jiné perspektivy upevňuje naše uvědomění, že se opravdu vyplatí spěchat pomalu.

 

Nedá se nic dělat, nenasytný čas spořádal zbytky možností pokračovat, je tady závěr. V duchu svého přístupu mu Ladislav věnuje dostatečný prostor, je čas reflektovat a přijít ještě i na to, co nás před chvílí nenapadlo, že se opravdu potřebujeme zeptat.

 

Včerejší workshop ČAKO v Ostravě zkrátka přinesl další nezapomenutelný zážitek a obohatil pokladnice znalostí a dovedností účastníků novými skvosty. Radka Gilarová drží laťku kvality ostravských setkání proklatě vysoko. Jsem jí za to nesmírně vděčná a držím palce, aby se jí toto úsilí dařilo i nadále.

Petra Svobodníková 

Petra Svobodníková

HR manažerka na rodičovské dovolené, koučka, členka AIK

 

 

 

  Ostravský workshop Gestalt přístup v koučování